Siirry suoraan sisältöön

Osallistu väitöskirjatutkimukseen rintasyöpään sairastuneiden sisarussuhteista

Rintasyöpä on suomalaisten yli 20-vuotiaiden naisten yleisin syöpäsairaus. Vakava sairaus koskettaa sairastuneen itsensä lisäksi myös hänen perheenjäseniään. Sisarussuhteet ovat kaikista perhe- ja ihmissuhteista pitkäkestoisimpia. Tässä tutkimuksessa ollaan kiinnostuneita, miten rintasyöpään sairastuminen vaikuttaa sisarussuhteisiin.

Voit osallistua väitöskirjatutkimukseen, mikäli olet:

  • sairastanut rintasyövän enintään viisi vuotta sitten ja sinulla on ainakin yksi sisarus
  • enintään viisi vuotta sitten rintasyöpään sairastuneen sisarus

Luethan alta löytyvät tiedotteet tutkimuksesta. Tutkimus voidaan toteuttaa joko haastatteluna tai voit myös kirjoittaa aiheesta herääviä ajatuksiasi lähettämällä kirjoitelmasi seuraavan linkin kautta väitöskirjatutkijalle:

https://forms.office.com/r/8ryF5V4hiv

 

Tiedote rintasyöpään sairastuneille

Tiedote sisaruksille

 

Lisätietoja tutkimuksesta antaa:

Riitta Kallio
väitöskirjatutkija
Tampereen yliopisto

riitta.kallio@tuni.fi

Puh. 045-6702581